اختراع ترانزیستور

اولین ترانزیستور عملیاتی دنیا حاصل تلاش سه دانشمند به‌نام‌های ویلیام برادفورد شاکلی (1989-1910)، جان باردین (1991-1908) و والتر براتین (1987-1902) بود؛ اختراع آن‌ها دنیای الکترونیک را متحول کرد.

ترانزیستور چیست ؟

ترانزیستور دستگاه نیمه‌رسانایی است که برای تقویت یا قطع و وصل کردن سیگنال‌های الکترونیکی به کار می‌رود. عملکرد اکثر تجهیزاتی که ما روزانه با آن‌ها سروکار داریم، (از جمله تلویزیون، تلفن همراه و کامپیوترها) به خصوصیات ترانزیستورهای مورد استفاده در آن‌ها بستگی دارد و بی‌جهت نیست که عده‌ای نقش ترانزیستور در قرن بیستم را به نقش موتور بخار در قرن نوزدهم تشبیه می‌کنند.

آن‌چه در ادامه می‌آید، نخستین بخش از داستان سه‌قسمتی مخترعان ترانزیستور است که به ویلیام شاکلی اختصاص دارد. در دو قسمت بعدی زندگی حرفه‌ای جان باردین و والتر براتین و نقش آن‌ها در اختراع ترانزیستور مرور خواهدشد.

بیوگرافی ویلیام برادفورد شاکلی

ویلیام برادفورد شاکلی (William Bradford Shockley) در سال 1910 در لندن متولد شد، اما اصالتا آمریکایی بود. او کودکی چندان شادی نداشت و لذا در بزرگ‌سالی نیز فردی زودخشم و غیراجتماعی بود. ویلیام شاکلی پس از بازگشت والدینش به آمریکا در سال 1928 به موسسه فناوری کالیفرنیا (کلتک) راه یافت، در آن‌جا فیزیک خواند و در 1932 فارغ‌التحصیل شد. سپس در 1936 از موسسه فناوری ماساچوست (ام‌آی‌تی) درجه دکتری گرفت و در همان سال کار در آزمایشگاه‌های تلفن بل در نیویورک را که به شرکت مخابراتی AT&T تعلق داشت، آغاز کرد. (آزمایشگاه‌های بل هم‌اکنون در تملک نوکیاست).

ویلیام شاکلی

ویلیام شاکلی

در سال 1945 ماروین جِی. کِلی، مدیر وقت آزمایشگاه‌های بل، شاکلی را به مدیریت گروه پژوهشی نیمه‌رسانا منصوب کرد. آن‌ها وظیفه داشتند با استفاده از مواد نیمه‌رسانا دستگاه تقویت‌کننده‌ بسازند. شرکت AT&T بسیار به این کار راغب بود زیرا می‌خواست بر مشکلی جدی در ارتباطات راه دور فائق آید. در مکالمات تلفنی، صدا به سیگنال الکتریکی تبدیل می‌شود و سپس این سیگنال کابل مسی را درمی‌نوردد. اگر سیگنال تنها چند کیلومتر راه بپیماید، درست به گیرنده می‌رسد؛ اما برای برقراری ارتباط بین غرب و شرق آمریکا این سیگنال‌ها باید مسافتی 6000 تا 8000 کیلومتری را می‌پیمودند تا به گیرنده برسند؛ حال آن‌که سیگنال الکتریکی پس از پیمودن چنین مسافتی به‌شدت تضعیف می‌شود و لذا باید در فواصل معینی مجددا تقویت شود؛ فرآیندی که به آن تقویت سیگنال و وسیله‌ مربوطه را تقویت‌کننده (آمپلی‌فایر) می‌گویند.

جایگزینی برای لامپ خلاء

اگر در مسیر به‌تعداد کافی تقویت‌کننده کار گذاشته شود، طول خطوط ارتباطی را می‌توان هر اندازه که لازم است افزایش داد. در آن سال‌ها برای تقویت سیگنال از لامپ‌های خلاء استفاده می‌شد. لامپ‌های خلاء ناپایدار بودند و برق زیادی مصرف و حرارت زیادی تولید می‌کردند. کِلی نتیجه گرفت که آن‌ها به تقویت‌کننده پایدارتری احتیاج دارند تا بتوان در فواصلی چنین دور نیز ارتباطات باکیفیتی برقرار کرد. او پذیرفت که راه‌حل را باید در نیمه‌رساناها جستجو کرد که در آن زمان آزمایشگاه‌ بل کاوش درباره ویژگی‌های‌شان را آغاز کرده بود.

مسابقه اولین ترانزیستور

طی سال 1946 و اوایل 1947، حاصل تلاش‌های گروه شاکلی چندان نویدبخش نبود، اما از بهار 1947 دو تن از برجسته‌ترین اعضای گروه موسوم به جان باردین و والتر براتین بر یافتن راه‌حل‌هایی برای این مسئله متمرکز شدند اما بدون شاکلی؛ زیرا گرچه او سرپرست گروه بود، بیشتر وقت خود را در خانه می‌گذراند و روی ایده‌های شخصی خودش کار می‌کرد. باردین و براتین مشتاقانه تابستان و پاییز آن سال را بدون مشارکت شاکلی کار کردند و سرانجام در 16 دسامبر 1947 توانستند با ترانزیستوری از جنس ژرمانیوم یک تقویت‌کننده راه‌اندازی کنند. آن‌ها در 23 دسامبر، یک روز پیش از عصر کریسمس، نتایج کار خود را به مدیران آزمایشگاه نشان دادند. اوایل ژانویه 1948 آن‌ها حق اختراعی (با کد US 2,524,035) به ثبت رساندند تا اولین ترانزیستور تماس نقطه‌ای دنیا را تولید کنند که نام شاکلی در فهرست مخترعانش به چشم نمی‌خورد.

وقتی شاکلی متوجه شد که باردین و براتین در غیاب او موفق شده‌اند، برآشفت و از سهیم نبودنش در این اکتشاف، آزرده شد. شاکلی پس از بررسی تقویت‌کننده‌ای که آن‌ دو ساخته بودند حس کرد که چون به‌لحاظ فیزیکی ضعیف است، تولید انبوه آن به‌شرط اطمینان‌پذیری کار سختی است. لذا شاکلی دوباره خود را در خانه‌ محبوس کرد و ترانزیستوری ساخت که با ترانزیستور تماس نقطه‌ای باردین و براتین فرق داشت. شاکلی آن را ترانزیسوتر پیوندی نامید و در 23 ژانویه 1948 یعنی 9 روز پس از ثبت اختراع باردین و براتین، آن را به‌عنوان اختراعی متفاوت (با کد US 2,569,347) به ثبت رساند.

در این وضعیت آشفته، مدیران آزمایشگاه بل خود را بر سر دوراهی می‌دیدند. از یک‌سو باردین و براتین اولین ترانزیستور جهان را بدون مشارکت شاکلی ساخته بودند. و از سوی دیگر، شاکلی سرپرست گروه بود و درست نبود نام او در لیست مخترعان ترانزیستور نباشد؛ به‌ویژه که او چند روز بعد از اعضای گروهش توانسته بود ترانزیستور بهتری بسازد. بنابراین، مدیران آزمایشگاه تصمیم گرفتند در هر عکسی که از مخترعان ترانزیستور گرفته می‌شود، شاکلی نیز حضور داشته و نیز سخنگوی رسمی آن‌ها باشد؛ باردین و براتین که به‌شدت از شاکلی رویگردان شده بودند، حضور اجباری شاکلی را با اکراه پذیرفتند، اما شاکلی با تصمیم اخیر موافق بود.

تصویری از اولین ترانزیستور دنیا

اولین ترانزیستور دنیا

اولین ترانزیستور دنیا

تاسیس اولین کارخانه نیمه‌رسانا

اختلافات علمی و شخصی بین شاکلی در یک‌سو و باردین و براتین در سوی دیگر سرانجام به انحلال گروه انجامید. شاکلی در 1955 آزمایشگاه‌های بل را ترک و شرکتی با نام «شاکلی سمی‌کونداکتورز» تاسیس کرد که اولین کارخانه نیمه‌رسانا در دره سیلیلکون به شمار می‌رفت اما نحوه مدیریت شاکلی و اختلاف شماری از دانشمندان شرکت با وی، به شکست و فروپاشی آن انجامید. او در 1956 خبر یافت که همراه با دو زیردست سابقش در آزمایشگاه‌های بل یعنی باردین و براتین برنده نوبل فیزیک شده است.

شاکلی پس از فروپاشی کارخانه‌اش، خود را وقف فعالیت‌های دانشگاهی کرد و در سال 1963 استاد تمام (پروفسور) مهندسی دانشگاه استنفورد شد و تا زمان بازنشستگی‌اش در سال 1975 در آن موقعیت باقی ماند. شاکلی در سال 1989 در سن 79 سالگی درگذشت. فرزندان او و دوستان اندکش از طریق جراید از این خبر آگاه شدند.

ترانزیستور

چند نمونه از ترانزیستورهای امروزی

منبع : مجله شبکه

دانلود واتساپ اندروید

بیش از 1 میلیارد نفر در بیش از 180 کشور از واتساپ استفاده می کنند تا با خانواده و دوستان در هر زمان و هر جا در ارتباط باشند.

واتساپ رایگان است و خدمات پیام رسانی و تماس ساده، امن و قابل اطمینانی را روی گوشی ها در سراسر دنیا ارائه می کند. در ادامه جدیدترین نسخه واتساپ ( 2.19.186 WhatsApp ) را از دیجیتال گروند دانلود کنید .

ماموریت واتساپ

واتساپ به عنوان جایگزینی برای پیامک شروع به کار کرد. محصول ما (تیم واتساپ) قابلیت دریافت و ارسال انواع رسانه را دارد: متن، عکس، فیلم، اسناد، و مکان، و همچنین پیام های صوتی. پیام ها و تماس ها از طریق رمزگذاری سرتاسری محفوظ شده اند، یعنی طرف های ثالث از جمله واتساپ قادر به خواندن یا گوش دادن به آنها نیستند. در پشت هر تصمیم ما، این هدف وجود دارد که افراد در همه جای جهان بتوانند بدون مانع با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

ویژگی های واتساپ WhatsApp

دانلود رایگان واتساپ

پیام رسانی ساده و قابل اطمینان

به خانواده و دوستانتان به طور رایگان پیام بدهید. واتساپ از اتصال اینترنت گوشی شما برای ارسال پیام استفاده می کند تا شما از هزینه پیامک اجتناب کنید.

ایجاد گروه برای برقراری ارتباط

با گروه هایی که برایتان اهمیت دارند در ارتباط بمانید، مانند خانواده یا همکاران. توسط مکالمه گروهی، می توانید پیام، عکس و ویدیوهای خود را با ۲۵۶ نفر در آن واحد به اشتراک بگذارید. می توانید همچنین برای گروه خود اسم بگذارید یا هشدارهای آن را بی صدا یا شخصی کنید.

با خیال آسوده صحبت کنید

با تماس صوتی، می توانید با دوستان و خویشان خود به رایگان, صحبت کنید حتی اگر در کشور دیگری باشند. و با تماس تصویری رایگان می توانید گفتگوی رو در رو داشته باشید وقتی صدا و نوشته به تنهایی کافی نیست. واتساپ به جای دقلیق تلفن، از اینترنت گوشی شما استفاده می کند، تا شما نگران هزینه های گزاف تماس های تلفنی نباشید.

امنیت به طور پیش فرض

بعضی از شخصی ترین لحظات شما از طریق WhatsApp به اشتراک گذاشته می شود، به همین دلیل ما رمزگذاری سرتاسری را در آخرین نسخه برنامه ایجاد کردیم. هنگام رمز گذاری سرتاسری، پیام ها و تماس های شما محفوظ می باشند تا فقط شما و طرف مکالمه شما بتوانید آنها را بخوانید یا گوش دهید، و نه هیچکس دیگری در این میان، نه حتی WhatsApp.

لحظه های مهم را به اشتراک بگذارید

با WhatsApp عکس ها و ویدیوها را سریع ارسال کنید. همچنین می توانید لحظه های مهم را با دوربین WhatsApp ثبت کنید. با WhatsApp، عکس ها و ویدیوها سریعتر ارسال می شوند حتی اگر سرعت اینترنت پایین باشد.

به اشتراک گذاری اسناد آسان شد

ایل های PDF، اسناد، اسلاید، و هر آنچه دیگر را بدون دردسر ای میل یا برنامه های دیگر، ارسال کنید. شما می توانید اسناد را تا اندازه ۱۰۰ مگابایت ارسال کنید، بنابراین به آسانی می توانید آنچه را که مد نظر شماست، به آن کسی که مد نظر شماست، برسانید.

لینک دانلود واتساپ اندروید

 

لینک های دانلود برای کامپیوتر

طرح رجیستری چیست؟

طی طرح رجیستری تمامی گوشی های مورد استفاده کاربران، در یک سامانه جامع ثبت خواهند شد. این سامانه جامع که در حال حاضر سامانه همتا نامیده می شود توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت طراحی و به مرحله اجرا رسیده است.
طبق اعلام رسمی این وزارتخانه این طرح از تاریخ 28 مهر 1396 فعال شده و به واسطه آن از ورود و قاچاق گوشی های بی کیفیت و همچنین غیر رسمی به بازار جلوگیری شده است. اگر چه لازم به ذکر است که شروع این طرح در اواسط سال 1385 کلید خورده بود اما به علت نبود امکانات و زیر ساخت های مناسب در اوایل سال 1386 دستور توقف آن صادر شد. بعد از گذشت سال ها و تحقیقات انجام شده توسط سازمان های مرتبط، در نهایت پاییز 1396 به عنوان نقطه شروع این طرح انتخاب شد.
هدف اصلی این طرح مبارزه با کالای قاچاق و واردات غیر قانونی گوشی های همراه می باشد. دولت توانست با برقراری این طرح از میزان کالای قاچاق موجود در بازار کاسته و نابسامانی بوجود آمده در این بخش مهم بازار را تا حدودی برطرف کند. در نتیجه این طرح تنها گوشی هایی که از طریق مراجع قانونی (گمرک) وارد کشور شده اند فعال خواهند شد.

نحوه انجام رجیستری:

تمامی مشترکین می توانند برای فعالسازی گوشی خود از سامانه همتا استفاده کنند. برای دسترسی به این سامانه روش های مختلفی در نظر گرفته شده است که به بررسی آنها می پردازیم.

1) USSD:

شاید بتوان این روش را راحت ترین و همچنین در دسترس ترین طرح این سامانه نامید. به منظور استفاده از این طرح ابتدا #7777* را شماره گیری نمایید. سپس عدد 2 را به عنوان گزینه فعالسازی انتخاب کنید.

رجیستری

در بخش بعدی شماره 15 رقمی IMEI موجود بر روی جعبه دستگاه را وارد نمایید. در این مرحله از سامانه، شماره همراه خود را ثبت و کد رجیستری مربوط به گوشی را وارد کنید. اکنون گوشی شما با دریافت یک پیامک از طریق این سامانه، فعال خواهد شد.

2) اپلیکیشن سامانه همتا:

علاوه بر کد USSD کاربران می توانند از طریق اپلیکیشن سامانه همتا نیز گوشی خود را رجیستر کنند. این اپلیکیشن هم برای گوشی های اندرویدی و هم برای گوشی هایی که دارای سیستم عامل iOS می باشند در دسترس عموم قرار گرفته است. به منظور استفاده از این اپلیکیشن ابتدا گزینه فعالسازی را انتخاب نمایید سپس شماره تلفن همراه خود، IMEI دستگاه و همچنین کد فعالسازی را وارد نمایید. اکنون گوشی شما در سامانه همتا ثبت شده و گوشی شما فعال می باشد.

3) وب سایت سامانه همتا:

علاوه بر روش های بالا شما می توانید از طریق وب سایت همتا گوشی های خود را فعال کنید. تنها کافیست به وب سایت سامانه همتا بروید و وارد بخش فعالسازی شوید و همانند اپلیکیشن این سامانه موارد درخواستی را ثبت نمایید تا گوشی خود را فعال کنید.

رجیستری

ماینینگ

در چند سال اخیر، شرایط به گونه ای شده است که اگر افسانه های قدیمی هم در ایران اتفاق بیفتد باز هم کسی زیاد تعجب نمی کند و خبر امروز هم در مورد ارز دیجیتالی بسیار جای تامل دارد. چرا که از یک سازمان دولتی چنین چیزی بعید به نظر می رسد !

اما در ادامه خبری را به نقل از سایت انتخاب آورده ایم که نشان می دهد در میان سو استفاده های عظیمی که در سال های اخیر از برق ایران شده است، ارگان های دولتی هم به جای رفع مشکل، خود به این مشکل دامن زده اند.

ماینینگ در صدا و سیما

فاطمه ذوالقدر، نایب رئیس اول کمیسیون فرهنگی مجلس درمورد سوء استفاده از انرژی ارزان در استخراج ارز دیجیتال در دو استودیو سازمان صدا و سیما می گوید: با توجه به اینکه واردات دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال با مصرف بالای انرژی در فهرست اقلام ممنوعه قرار دارد مي توان متوجه شد كه این دستگاه‌ها که مصرف برق بالایی دارند جزو اقلام ممنوعه وارداتی محسوب می‌شوند و احتمالاً به صورت قاچاق وارد کشور شده اند.

فاطمه ذوالقدر - ارز دیجیتالی

ذوالقدر در گفت و گو با خبرنگار «انتخاب»، در توضیح اظهارات پیشین خود پیرامون سوء استفاده از انرژی ارزان در استخراج ارز دیجیتال در دو استودیو سازمان صدا و سیما گفت: با توجه به اینکه برق در ایران مشمول یارانه است و هزینه بسيار پاییني در مقايسه با بسياري كشورها داراست، عده‌ای بر اساس گزارشهای واصله در حال سوءاستفاده از برق صنعتی و کشاورزی در مزرعه ارز ديجيتال هستند كه این نوع برق به مراتب بسيار ارزان‌تر از برق خانگی است و کسانی که در کار استخراج ارز دیجیتالی هستند، سعی می‌کنند سوله‌هایی که مجهز به برق صنعتی یا کشاورزی هستند را برای استخراج اجاره یا خریداری کنند.

عدم وجود قانون شفاف در مورد ارز دیجیتالی

نماینده تهران در مجلس ادامه داد: در موضوع خرید و فروش بیت کوین و ارز‌های دیجیتالی در ایران هنوز قانون شفافی وجود ندارد و تنوع نظرات نتيجه گيري براي قانوني يا غيرقانوني بودن آن را با مشكل مواجه كرده، اما با توجه به اینکه واردات دستگاه‌ها با مصرف بالای انرژی در فهرست اقلام ممنوعه قرار دارد پس با يك نتيجه گيري ساده مي توان متوجه شد كه این دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال که مصرف برق بالایی دارند جزو اقلام ممنوعه وارداتی محسوب می‌شوند و احتمالاً این دستگاه‌ها که در مزارع استخراج هم اکنون مورد استفاده قرار می‌گیرند به صورت قاچاق وارد کشور شده اند.

 

ذوالقدر ادامه داد: واقعيت اين است كه اين مزارع مي تواند ابزار منفعت طلبي گروهي با بهره گيري از انرژي ارزان شود و در واقع يارانه انرژي به نفع منافع شخصي هزينه شود كه البته مضرات زيست محيطي آن بر اساس تجربه جهاني قابل كتمان نيست و نبايد به فرض وجود قانون ناديده گرفته شود.

او همچنین با اشاره به حواشی پیشین سازمان صداوسیما گفت: موضوعاتي در صدا و سيما اخيرا مطرح شده كه زيبنده رسانه ملي نيست از جمله برنامه هاي كه رنگ و بويي قمارگونه داشت، يا توهين و بي احترامي به اهل سنت در شب ميلاد امام حسن مجتبي (ع) كه مغاير ارزش هاي ديني و اصل وحدت كه مقام معظم رهبري بر آن تاكيد دارند بود، و هم اينك نيز تصاويري از دو استوديو صدا و سيما كه در نبود نظارت به جايگاهي براي سواستفاده از انرژي در بيت كوين تبديل شده است را در فضاي محازي شاهديم. اين ضعف عملكردي در نبود شوراي نظارت بر صدا و سيماست كه چنانچه اصلاح اساسنامه زودتر صورت پذيرد انتظار مي رود اين ضعف ها كاسته و رفع شود.

ذوالقدر تصریح کرد: مجلس شوراي اسلامي نيز به عنوان وكلاي مردم در جايي كه منافع مردم و كشور مورد تهديد و تعدي قرار بگيرد يقينا ورود خواهد داشت و در اين خصوص مطالبه گري براي شفاف سازي و آگاهي افكار عمومي صورت خواهد گرفت و با تخلفات احتمالي صورت گرفته درخواست برخورد خواهيم داشت.

 

 

منبع : انتخاب

Energizer Power Max

شرکت انرجایزر ( Energizer ) که در زمینه پاوربانک و لوازم جانبی موبایل فعالیت می کند چند وقت پیش یک گوشی هوشمند طراحی و معرفی کرد که ساختار عجیبی داشت. حال در ادامه میخواهیم با هم ببینیم سرنوشت این گوشی عجیب چه شد.

استفاده از یک باتری بزرگ، از لحاظ فیزیکی نیازمند فضای بسیار بیشتری نسبت به گوشی‌های معمولی است. انرجایزر در گوشی موسوم به انرجایزر پاور مکس ( Energizer Power Max )، از یک باتری با ظرفیتی در حدود 6 برابر باتری‌های معمول بازار استفاده کرده است و طبیعی است که این گوشی بسیار ضخیم باشد. بله؛ ضخامت این گوشی چیزی در حدود 4 برابر گوشی‌های دیگر است و این مسئله ممکن است در ذهن شما یک گوشی بسیار زشت را تداعی کند.

مشخصات انرجایزر پاور مکس

انرجایزر پاور مکس

اما شرکت انرجایزر با یک طراحی زیبا، نمایشگری کاملاً بدون حاشیه در اختیار کاربران قرار داده است تا انرجایزر پاور مکس یک گوشی بسیار زیبا باشد. البته جدا از زیبایی، مکس پاور انرجایزر طراحی بسیار جذابی هم دارد. نقطه عطف جذابیت این گوشی، دوربین سلفی بیرون‌جهنده آن است که از دو سنسور 16 و 2 مگاپیکسلی تشکیل شده است. درست است که مهم‌ترین فاکتوری که مکن است یک نفر را مجاب کند برای خرید انرجایزر مکس پاور اقدام کند، باتری 18 هزار میلی آمپر ساعتی آن است؛ اما این گوشی تنها در باتری خودخلاصه نمی‌شود.  در بخش دوربین اصلی هم در این گوشی از یک ستاپ سه‌گانه استفاده شده که سنسورهای آن 12، 5 و 2 مگاپیکسلی هستند. تراشه به کار رفته روی انرجایزر مکس پاور ، مدیاتک P70 است و در کنار آن از 6 گیگابایت رم و 128 گیگابایت حافظه داخلی استفاده شده است.

کار شرکت انرجایزر چیست ؟

انرجایزر یک تولیدکننده قدر گوشی هوشمند نیست. تمرکز این شرکت بیش از هر چیزی، بر روی محصولاتی مانند باتری و پاوربانک است. تولید انبوه گوشی انرجایزر مکس پاور، برای این شرکت به نوعی یک پروژه جانبی به حساب می‌آید. از این رو، این شرکت تصمیم گرفت برای تولید انبوه آن، اقدام به جذب سرمایه کند. این امر در کشورهای خارجی و در استارتاپ‌ها بسیار متداول است. اما نتیجه این کمپین برای جذب سرمایه چه بود؟

مبلغی که شرکت انرجایزر برای تولید انبوه این انرجایزر پاور مکس مد نظر قرار داده بود، 1.2 میلیون دلار بود؛ اما این کمپین تنها توانست نظر 11 سرمایه‌گذار خرد را به خود جلب کند و مبلغی معادل 15005 دلار جذب سرمایه داشت!

و سرانجام تولید این گوشی متوقف شد.

منبع : مجله شبکه

دانلود اینستاگرام

ممکن است شما هم با خطای پوشش خبری بازخوانی نمی شود اینستاگرام برخورد کرده باشید که باعث آزار شما شده باشد. اما چه راه حلی برای رفع این مشکل وجود دارد ؟

 

ظاهراً برای برطرف کردن این خطای اینستاگرام راه و روش قطعی وجود ندارد اما چند روش پیشنهادی وجود دارد که می تواند دسترسی دوباره شما به اینستاگرام را محقق کند.

روش حل خطای پوشش خبری بازخوانی نمی شود اینستاگرام

روش اول :

به تنظیمات گوشی خود مراجعه کنید و در قسمت تاریخ و ساعت، حالت تنظیم را روی خودکار قرار بدهید.

روش دوم :

برنامه اینستاگرام را به آخرین نسخه آپدیت کنید و یا برنامه را کاملاً پاک کنید و آخرین نسخه را نصب کنید.

روش سوم :

اگر زبان اینستاگرام شما فارسی است آن را به انگلیسی تغییر بدهید و برنامه را کامل ببندید و دوباره اجرا کنید.

روش چهارم :

از اپلیکیشن های دور زدن تحریم مانند فیلترشکن ها استفاده کنید و برنامه را دوباره اجرا کنید.

 

اینها روش هایی است که اکثر اوقات مشکل را رفع کرده است، اما اگر شما روش بهتری برای حل آن استفاده کرده اید با ما در میان بگذارید.