مدیریت استرس

در دنیای امروز با سرعت باورنکردنی رشد تکنولوژی و انواع فشارهای مختلف اجتماعی، اقتصادی و سیاسی متحمل استرس زیادی هستیم که هر کدام به نوعی ما را تحت فشار قرار می دهند.

علل ایجاد استرس

سرعت بالای رشد تکنولوژی و نرسیدن به قافله جدیدترین ها، خود باعث ایجاد فشار و تنش در ما می شود. احساس عقب ماندگی و اینکه چرا نمی توانیم مانند بقیه پیشرفت کنیم به معضلی بزرگ تبدیل شده است.

میزان ساعات کاری افزایش یافته است اما دستمزدها تغییر چندانی نکرده است، چرا که انتظارات کارفرماها از کارمندان، نسبت به قبل بیشتر شده است. یعنی بیشتر کار کنیم و حقوق کمتری بگیریم. این هم میتواند یکی دیگر از دلایل استرس باشد.

روابط عاطفی نیز یکی از عوامل استرس زا می باشد. روابط خانوادگی، دوستانه و حتی عاشقانه در بعضی مراحل به چالش کشیده می شوند و فشارهای روحی زیادی را به ما تحمیل می کنند.

کنترل استرس

شاید از دیدن تیتر مطلب تعجب کرده باشید که چگونه می شود استرس را کنترل و یا مدیریت کرد ؟ اما اگر عمیق تر به مسائل استرس زا نگاه کنیم متوجه می شویم هر کدام از آنها دلیلی روشن دارند. با شناخت صحیح علل ایجاد استرس و بررسی و مدیریت آنها به راحتی می توان از شر آنها خلاص شد و زندگی را با آرامش سپری کرد.

شاید باورتان نشود اما باید بدانید که رژیم غذایی نامناسب مثل پرخوری و یا کم خوری می تواند باعث ایجاد تنش و استرس شود. البته این قضیه به صورت معکوس هم اتفاق می افتد یعنی اینکه استرس می تواند برهم زننده ی تعادل رژیم غذایی شما شود.

بیماری های ناشی از فشار روحی

مدیریت استرس

اگر به مطالعات جدید در مورد فشارهای روحی دقت کرده باشید و یا پای صحبت روانشناسانی همچون دکتر سهیل رضایی و دکتر شیری نشسته باشید متوجه خواهید شد که استرس در دراز مدت مزمن می شود و باعث بروز بیماری های زیادی می شود. بیماری هایی از جمله کمر درد، سر درد و حتی گاهی سرطان.

معرفی کتاب

مدیریت استرس

 

اگر می خواهید بیشتر با مقوله استرس و روش های کاربردی کنترل آن آشنا شوید حتماً کتاب مدیریت استرس نوشته شان مک فیت با ترجمه سمیرا علیزاده را بخوانید.

دانلود کتاب مدیریت استرس :

 

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =