ماینینگ

در چند سال اخیر، شرایط به گونه ای شده است که اگر افسانه های قدیمی هم در ایران اتفاق بیفتد باز هم کسی زیاد تعجب نمی کند و خبر امروز هم در مورد ارز دیجیتالی بسیار جای تامل دارد. چرا که از یک سازمان دولتی چنین چیزی بعید به نظر می رسد !

اما در ادامه خبری را به نقل از سایت انتخاب آورده ایم که نشان می دهد در میان سو استفاده های عظیمی که در سال های اخیر از برق ایران شده است، ارگان های دولتی هم به جای رفع مشکل، خود به این مشکل دامن زده اند.

ماینینگ در صدا و سیما

فاطمه ذوالقدر، نایب رئیس اول کمیسیون فرهنگی مجلس درمورد سوء استفاده از انرژی ارزان در استخراج ارز دیجیتال در دو استودیو سازمان صدا و سیما می گوید: با توجه به اینکه واردات دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال با مصرف بالای انرژی در فهرست اقلام ممنوعه قرار دارد مي توان متوجه شد كه این دستگاه‌ها که مصرف برق بالایی دارند جزو اقلام ممنوعه وارداتی محسوب می‌شوند و احتمالاً به صورت قاچاق وارد کشور شده اند.

فاطمه ذوالقدر - ارز دیجیتالی

ذوالقدر در گفت و گو با خبرنگار «انتخاب»، در توضیح اظهارات پیشین خود پیرامون سوء استفاده از انرژی ارزان در استخراج ارز دیجیتال در دو استودیو سازمان صدا و سیما گفت: با توجه به اینکه برق در ایران مشمول یارانه است و هزینه بسيار پاییني در مقايسه با بسياري كشورها داراست، عده‌ای بر اساس گزارشهای واصله در حال سوءاستفاده از برق صنعتی و کشاورزی در مزرعه ارز ديجيتال هستند كه این نوع برق به مراتب بسيار ارزان‌تر از برق خانگی است و کسانی که در کار استخراج ارز دیجیتالی هستند، سعی می‌کنند سوله‌هایی که مجهز به برق صنعتی یا کشاورزی هستند را برای استخراج اجاره یا خریداری کنند.

عدم وجود قانون شفاف در مورد ارز دیجیتالی

نماینده تهران در مجلس ادامه داد: در موضوع خرید و فروش بیت کوین و ارز‌های دیجیتالی در ایران هنوز قانون شفافی وجود ندارد و تنوع نظرات نتيجه گيري براي قانوني يا غيرقانوني بودن آن را با مشكل مواجه كرده، اما با توجه به اینکه واردات دستگاه‌ها با مصرف بالای انرژی در فهرست اقلام ممنوعه قرار دارد پس با يك نتيجه گيري ساده مي توان متوجه شد كه این دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال که مصرف برق بالایی دارند جزو اقلام ممنوعه وارداتی محسوب می‌شوند و احتمالاً این دستگاه‌ها که در مزارع استخراج هم اکنون مورد استفاده قرار می‌گیرند به صورت قاچاق وارد کشور شده اند.

 

ذوالقدر ادامه داد: واقعيت اين است كه اين مزارع مي تواند ابزار منفعت طلبي گروهي با بهره گيري از انرژي ارزان شود و در واقع يارانه انرژي به نفع منافع شخصي هزينه شود كه البته مضرات زيست محيطي آن بر اساس تجربه جهاني قابل كتمان نيست و نبايد به فرض وجود قانون ناديده گرفته شود.

او همچنین با اشاره به حواشی پیشین سازمان صداوسیما گفت: موضوعاتي در صدا و سيما اخيرا مطرح شده كه زيبنده رسانه ملي نيست از جمله برنامه هاي كه رنگ و بويي قمارگونه داشت، يا توهين و بي احترامي به اهل سنت در شب ميلاد امام حسن مجتبي (ع) كه مغاير ارزش هاي ديني و اصل وحدت كه مقام معظم رهبري بر آن تاكيد دارند بود، و هم اينك نيز تصاويري از دو استوديو صدا و سيما كه در نبود نظارت به جايگاهي براي سواستفاده از انرژي در بيت كوين تبديل شده است را در فضاي محازي شاهديم. اين ضعف عملكردي در نبود شوراي نظارت بر صدا و سيماست كه چنانچه اصلاح اساسنامه زودتر صورت پذيرد انتظار مي رود اين ضعف ها كاسته و رفع شود.

ذوالقدر تصریح کرد: مجلس شوراي اسلامي نيز به عنوان وكلاي مردم در جايي كه منافع مردم و كشور مورد تهديد و تعدي قرار بگيرد يقينا ورود خواهد داشت و در اين خصوص مطالبه گري براي شفاف سازي و آگاهي افكار عمومي صورت خواهد گرفت و با تخلفات احتمالي صورت گرفته درخواست برخورد خواهيم داشت.

 

 

منبع : انتخاب

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + دوازده =